ASUS Gaming Monitor ROG Strix XG27ACDNG 27" 2560x1440 QHD / 360Hz / QD-OLED / 0.03ms | itw
https://www.itworldph.com/web/image/product.template/18805/image_1920?unique=3a66673
(0 review)
₱ 61,999.00
Not Available For Sale
(₱ 0.00 / Units)
  • Brand
  • Display Size
  • Resolution
  • Panel Type
  • Refresh Rate
  • Connectivity
  • SKU
This combination does not exist.
Product Name: Itw | ASUS Gaming Monitor ROG Strix XG27ACDNG 27" 2560x1440 QHD / 360Hz / QD-OLED / 0.03ms
*ROG Strix OLED XG27ACDNG
ROG Strix OLED XG27ACDNG gaming monitor ― 27-inch (26.5-inch viewable) 1440p QD-OLED panel, 360 Hz, 0.03 ms, custom heatsink, OLED Anti-flicker, ASUS OLED Care+, uniform brightness, G-SYNC® compatible, 99% DCI-P3, and DisplayWidget Center
- 26.5-inch QHD (2560 x 1440) QD-OLED gaming monitor with 360 Hz refresh rate and 0.03 ms response time for immersive gaming
- Extensive connectivity options include DisplayPort™ 1.4 (DSC), HDMI® 2.1, and USB-C® with 90 W Power Delivery
Specification
*Display
Panel Size (inch) : 26.5
Aspect Ratio : 16:9
Color Space (DCI-P3) : 99%
Color Space (sRGB) : 135%
Panel Type : QD-OLED
True Resolution : 2560x1440
Display Viewing Area (HxV) : 590.42 x 333.72 mm
Display Surface : Anti-Reflection
Pixel Pitch : 0.229mm
Brightness (Max) : 450cd/㎡
Brightness (HDR, Peak) : 1,000 cd/㎡
Brightness (100% APL) :250cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 1,500,000:1
Viewing Angle (CR≧10) : 178°/ 178°
Response Time : 0.03ms(GTG)
Display Colors : 1073.7M (10 bit)
Flicker free : Yes
HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
Refresh Rate (max) : 360Hz
ASUS OLED Care :Yes
*Features
Trace Free Technology : Yes
Color Accuracy : △E< 2
GamePlus : Yes
Low Blue Light : Yes
HDCP Support : Yes, 2.2
Game Visual : Yes
VRR Technology : FreeSync™ Premium Pro & G-SYNC® Compatible
Extreme Low Motion Blur :Yes
HDR Mode : Yes
Shadow Boost : Yes
Display Widget : Yes, DisplayWidget Center
PIP (PBP) Technology :Yes, support PIP only
Aspect Control :Full / Dot to Dot / 1:1 Ratio
KVM Switch : Yes
*I/O Ports
DisplayPort 1.4 DSCx 1
HDMI (v2.1)x 2
USB-Cx 1 (DP Alt Mode)
Earphone jack : Yes
USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A
USB-C Power Delivery : 90W
*Audio
Speaker: No
*Signal Frequency
Digital Signal Frequency :
- DP:30KHz to 625KHz(H) / 48Hz to 360Hz(V)
- HDMI:30KHz to 625KHz(H) / 48Hz to 360Hz(V)
- USB-C:30KHz to 625KHz(H) / 48HZ to 360Hz(V)
*Power Consumption
Power Consumption : <75W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage : 100-240V, 50/60Hz
*Mechanical Design
1/4" Tripod Socket : Yes
Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
Swivel : Yes (+45° ~ -45°)
Pivot : Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment : 0~120mm
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Lighting effect (Aura) : Aura Sync
Kensington Lock : Yes
*Dimensions (Esti.)
Phys. Dimension with stand (W x H x D) :
61.03 x 50.94 x 21.88 cm (24.03" x 20.06" x 8.61")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) :
61.03 x 35.24 x 7.05 cm (24.03" x 13.87" x 2.78")
Box Dimension (W x H x D) :
86.00 x 50.00 x 16.30 cm (33.86" x 19.69" x 6.42")
*Weight (Esti.)
Net Weight with Stand : 7.44 kg (16.40 lbs)
Net Weight without Stand : 4.97 kg (10.96 lbs)
Gross Weight : 10.4 kg (22.93 lbs)
*Accessories (vary by regions)
DisplayPort cable
HDMI Ultra High Speed Cable
Microfiber cloth
Power cord
Quick start guide
ROG pouch
ROG sticker
USB 3.2 cable
USB-C cable
VESA mount kit
Warranty Card
*** Reminders:
Specifications
Brand ASUS
Display Size 26.5"
Resolution QHD (2560 x 1440)
Panel Type QD-OLED
Refresh Rate 360Hz
Connectivity HDMI DisplayPort USB-C USB-A
SKU XG27ACDNG
About Us
Corporate Partnerships
Store Hours
Monday-Sunday
9:00am - 7:00pm
1202 A. Lorenzo St.