TP-Link TL-SF1016D | 16-Port 10/100Mbps Desktop Switch (TL-SF1016D)
https://www.itworldph.com/web/image/product.template/13142/image_1920?unique=52e64cb
(0 review)
₱ 1,249.00 ₱ 1,349.00
Not Available For Sale
(₱ 0.00 / Units)
This combination does not exist.
16-Port 10/100Mbps Desktop Switch
  • 16 10/100Mbps Auto-Negotiation RJ45 ports, Supports Auto MDI / MDIX
  • Green Ethernet technology saves the power up to 80%
  • IEEE 802.3x flow control provides reliable data transfer
  • Plastic case, desktop or wall-mounting design
  • Plug and play, no configuration required
What This Product Does
High Performance
TP-LINK Green Technology
Easy to Use
SPECS:
■ ■ HARDWARE FEATURES ■ ■
✎ Interface
■ 16 × 10
■ 100Mbps RJ45 Ports
■ Auto negotiation
■ Auto MDI/MDIX
✎ Fan Quantity
■ Fanless
✎ Physical Security Lock
■ No
✎ Power Consumption
■ Maximum: 3.1W
✎ External Power Supply
■ External Power Adapter 100VAC ~ 240VAC (Output: 9VDC / 0.6A)
✎ Mac Address Table
■ 2K
✎ Dimensions ( W x D x H )
■ 7.9 × 5.6 × 1.6 in.
■ (200 × 142 × 40 mm)
✎ Max Power Consumption
■ 3.23 W (220V/50Hz)
✎ Max Heat Dissipation
■ 11.01 BTU/h
■ ■ SOFTWARE FEATURES ■ ■
✎ Transfer Method
■ Store and Forward
✎ Advanced Functions
■ Green Technology
■ saving power up to 80%
■ 802.3X Flow Control, Back Pressure
■ ■ OTHERS ■ ■
✎ Certification
■ FCC, RoHs
✎ Package Contents
■ 16-Port 10
■ 10Mbps Desktop Switch TL-SF1016D
■ Power Adapter
■ User Guide
✎ System Requirements
■ Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 7, MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux.
■ ■ Environment ■ ■
✎ Operating Temperature
■ 0℃~40℃ (32℉~104℉);
✎ Storage Temperature
■ -40℃~70℃ (-40℉~158℉);
✎ Operating Humidity
■ 10%~90% non-condensing;
✎ Storage Humidity
■ 5%~90% non-condensing
About Us
Corporate Partnerships
Store Hours
Monday-Sunday
9:00am - 7:00pm
1202 A. Lorenzo St.