Targus DOCK116GLZ Black USB-C Universal Dual HD Docking Station (DOCK116GLZ-50 BLACK)
https://www.itworldph.com/web/image/product.template/13203/image_1920?unique=7a62383
(0 review)
₱ 10,499.00 ₱ 10,499.00
Not Available For Sale
(₱ 0.00 / Units)
This combination does not exist.
FEATURES
■ Truly universal compatibility with DisplayLink® technology
■ Supports single 2K (2560 x 1440 @50Hz) or dual HD (2048 x 1152 @60Hz) video via HDMI 1.4b
■ 1 USB-C® (power in only) port supports PD Pass-Thru with Fast Role Swap* up to 80W**
■ 2x USB-A 3.2 Gen 2 ports (10 Gbps)
■ 1 USB-C® 3.2 Gen 2 port (10 Gbps)
■ 1 RJ45 Gigabit Ethernet port
■ 13” USB-C® 3.2 Gen 2 (10 Gbps) tethered stow-away host-connector with USB-A legacy host adapter included
■ Compact size: 4.13” x 4.13” x 1.13”
■ Integrated lock slot accommodates standard security locks to safeguard equipment
■ Windows®, macOS®, Chrome OS™, Android®, Ubuntu™
■ TAA Compliant
* Requires compatible PD 3.0 host
** USB-C PD power adapter is not included
Specification
✎ Connection Technology: USB 3.2 G2
✎ Host Port Compatibility: USB-A & USB-C (with Adapter)
✎ Works With: Windows, macOS, ChromeOS, Android, Ubuntu
✎ Ethernet: Yes
✎ Max Host Power: 80W Pass-thru
✎ Power Source: Pass-thru
✎ HDMI: 2
✎ DisplayPort: 0
✎ Mini DisplayPort: 0
✎ VGA: 0
✎ DVI-D: 0
✎ DVI-I: 0
✎ Total USB-A Ports: 2 Total
✎ USB-C Ports / 3.2 Gen 2: 1 + 1 Pass-thru
✎ Thunderbolt Ports: 0
✎ Audio Ports: 0
✎ Lock Slot Compatibility: kensington® T-bar™
✎ Color: Black
✎ Dimensions: 4.13" x 4.13" x 1.13"
✎ Weight: 0.44 lbs.
✎ TAA Compliant: Yes
✅Reminders:
About Us
Corporate Partnerships
Store Hours
Monday-Sunday
9:00am - 7:00pm
1202 A. Lorenzo St.